21 Haziran Pazartesi günü Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un katılımıyla, Avrupa Birliği komisyonu tarafından finanse edilen ve İzmir’in kültürel zenginliği içerisinde Yahudi mirasının korunmasına yönelik olarak İzmir Musevi Cemaati Vakfı tarafından hazırlanan, “İzmir Jewish Heritage” projesinin açılış etkinliği gerçekleştirildi.

Aynı avluya bakan dört yapılı bir kompleksin birer parçası olmaları özelliğiyle, dünyada eşi benzeri bulunmayan Hevra ve (Los) Foresteros sinagoglarının restorasyon projelerinin hazırlanacağı süreç; Hevra Sinagogu’ndan tüm dünya ile paylaşıldı. Sinagogların; Türkiye ve dünyada bir kültür mirası, turizm ve kültürler arası diyalog merkezi olarak tanınması için çalışmaların gerçekleşeceği projenin açılış etkinliği, kamu ve özel kurumlardan yöneticiler ile diplomatların yer aldığı üst düzey bir katılım ile gerçekleşti.

İsviçre İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni, Almanya İzmir Başkonsolosu Detlev Wolter, İtalya İzmir Konsolosu Valerio Giorgio, İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürü Murat Karaçanta, Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, eski Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş katılımcılar arasında yer alan diğer isimler oldu.

İzmir Musevi Cemaati Vakfı’ndan Proje Koordinatörü Nesim Bencoya, tüm davetlilere katılımlarından dolayı teşekkürlerini sunduğu açılış konuşmasının ardından 3 yıl boyunca sürecek olan projenin hedefleri ve faaliyetleri kapsamında detaylı bilgi paylaşımında bulundu.

Benzersiz Kimlikleri Güçlendirmede Çok Kültürlülüğün Önemi

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’de, İstanbul’dan sonra en büyük Musevi cemaatine sahip ikinci şehir konumunda olan İzmir’in hem geçmişte hem de günümüzde sahip olduğu büyük kültürel çeşitliliğine değindi ve İzmir’de böylesine önemli bir projenin açılış etkinliğinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kardeşlik ve Kültür Miraslarının Korunması Mesajı Verildi

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, tüm inanç ve etnik ayrımcılığa, ötekileştirmeye karşı olduğunun belirterek, tüm insanların eşit olduğuna değindi ve kardeşlik mesajı verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sefarad Yahudilerinin değerleri ve Kemeraltı’nın kültürel mirasını bir bütün olarak korumaya büyük önem atfettiğini ifade etti. Projede, İzmir’e kültürel anlamda hizmet edecek faaliyetler ile diyaloğun güçlenmesi hedeflenmekte.

Kültürel Miras Konusunda Farkındalık Düşük

Projenin ortağı olarak yer alan Kentimiz İzmir Derneği’nin Genel Sekreteri Sedef Özer, şehrin özgün kimliğini güçlendirecek bu projede yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirmesinin ardından kültür miras konusundaki düşük farkındalık düzeyine dikkat çekti.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *